پروژکتور Sony VPL-VW320ES

پروژکتوری حرفه ای جهت نمایش فیلم با کیفیت 4096X2160 پیکسل (4K) , کنتراست بسیار بالا (200000:1) و قابلیت نمایش 3D و زوم اپتیکال بسیار قوی و بسیاری قابلیت های حرفه ای دیگر

اطلاعات بیشتر

محصول جدید

لطفا تماس بگیرید

1 مورد
آخرین موجودی انبار

- +

افزودن برای مقایسه

 
توضیحات بیشتر
این پروژکتور دستگاهی بسیار سطح بالا جهت نمایش فیلم می باشد. رزولوشن تصویر این پروژکتور 4K است و با آن می توانید از دنیای فوق العاده 4K لذت ببرید. حال به بررسی دقیق این دستگاه می پردازیم.

امروزه تلویزیون های 4K را می توان با قیمتی بسیار مناسب خریداری کرد و از کیفیت بسیار بالای آنها لذت برد. البته قیمت این تلویزیون ها در اندازه های بسیار بزرگ همچنان بسیار بالاست. مثلا اندازه های بالاتر از 60 اینج. بنابراین هنگامیکه به ابعاد بزرگ تصویر نیاز باشد راهی جز پروژکتور باقی نمی ماند. همچنین لذت تماشای تصویر در ابعاد بزرگ بسیار متفاوت از تماشای فیلم در تلویزیون است. و حس سینما را تداعی می کند.

رزولوشن و کنتراست تصویر 
رزولوشن تصویر تعداد پیکسل های تشکیل دهنده تصویر است. هر چه این مقدار بیشتر باشد کیفیت تصویر بالاتر است و جزئیات بیشتری دیده می شود. رزولوشن تصویر در این پروژکتور 4K یا 4096X2160 پیکسل است که این مقدار 4 برابر رزولوشن FULL HD می باشد. این کیفیت در حال حاظر بالاترین کیفیت موجود در بازار است. البته پروژکتورهائی با کیفیت بیشتر از این هم به زودی عرضه می شوند. نکته مهمی که در مورد رزولوشن ها وجود دارد این است که بالا بودن رزولوشن پروژکتور به تنهائی تضمین کننده کیفیت بالا نیست. دیتائی که به پروژکتور وارد می شود نیز باید حداقل همین مقدار رزولوشن را داشته باشد. در واقع یک پروژکتور 4K به تنهائی برای نمایش این حد از کیفیت کافی نیست و فیلم یا مطلب شما نیز باید این حد از رزولوشن را دارا باشد. فیلم های 4k امروزه چندان در دسترس نیستند و هنوز رایج نشده اند. البته این پروژکتور قابلیتی دارد که می تواند فیلم های FULL HD را نیز به کیفیت 4K نزدیک کند و طی پروسه ای نرم افزاری در داخل پروژکتور این اتفاق می افتد. در تصویر فوق فرآیند تبدیل تصاویر FULL HD به 4K را ملاحظه می کنید. این فرآیند در این پروژکتور به Reality Creation معروف است. 
البته بدون شک فیلم های با کیفیت 4K کیفیت بسیار بالاتری در مقایسه با این پروسه نرم افزاری خواهند داشت. 
همچنین توجه داشته باشد که کیفیت 4k در این پروژکتور واقعی (Native) است. به این معنی که پنل تولید کننده تصویر در این پروژکتور در واقعیت نیز چنین رزولوشنی را داراست. در بعضی از پروژکتور کیفیت 4K به شیوه ای نرم افزاری شبیه سازی می شود که در این پروژکتور به این صورت نیست و در واقع رزولوشن 4K واقعی را تولید می کند. 
با اینکه فیلم های 4k هم اکنون چندان در دسترس نیستند ولی اعکس های دیجیتال با این رزولوشن فراوان اند و می توانید عکس هایتان را با بالاترین کیفیت ممکن تماشا کنید. 
نکته مهم دیگر در رابطه با رزولوشن تصویر وجود دارد. رابطه ای مستقیم بین رزولوشن تصویر و اندازه تصویر و فاصله تصویر تا بیننده وجود دارد. هر چه تصویر با کیفیت تر باشد لازم است بیننده به پرده نمایش نزدیک تر باشد. در واقع اگر فاصله بیش از حد باشد چشم انسان قادر به تفکیک جزئیات نمی شود و بخشی از کیفیت از دست می رود. همچنین اگر بیش از حد به پرده نزدیک شویم پیکسل های تصویر تفکیک می شوند و تصویر پیکسل پیکسل دیده می شود. 
شکل زیر این موضوع را بهتر نمایش می دهد. 


مثلا در این رزولوشن برای تصویری با قطر 100 اینچ یا 2.5 متر فاصله از پرده باید حدود 1.8 متر باشد. در رزولوشن های کمتر از این می توانید فاصله بیشتری از پرده نمایش داشته باشید.


کنتراست تصویر 
کنتراست تصویر در واقع بیان کننده توانائی پروژکتور در تفکیک سطوح مختلف شدت نور است. مثلا گفته می شود پروژکتوری دارای نسبت کنتراست 1000:1 است. این به این معنی است که این پروژکتور بین تاریک ترین و پرنورترین بخش های تصویر که می تواند تولید کند 1000 سطح می تواند ایجاد نماید. هرچه نسبت کنتراست بیشتر باشد تصویر تولیدی زنده تر و واقعی تر و سه بعدی تر به نظر می آید. پروژکتورها در حالت کلی کنتراست کمتری نسبت به تلویزیون ها دارند. 
در پروژکتورهای سینمایئ مانند این پروژکتور نسبت کنتراست بسیار مهم است و عاملی است که قیمت را بسیار تغییر می دهد. 
نسبت کنتراست در این پروژکتور 200000:1 است. کنتراست این پروژکتور طی آزمایشاتی که انجام شده بسیار خوب ارزیابی شده است البته نه به خوبی تلویزیون های با کیفیت بازار. که البته اصولا پروژکتورها با تلویزیون ها قابل مقایسه نیستند. 

برای درک بهتر کنتراست تصویر به شکل زیر دقت بفرمائید.

تصویر سمت راست کنتراست بیشتری دارد و بسیار بهتر دیده می شود. 
نکته مهمی که در مورد کنتراست تصویر وجود دارد نور محیطی است. پروژکتورها بسیار به نور محیطی حساس اند و حتی مقداری کم می تواند کنتراست تصویر را به شدت کاهش دهد. هر چه نور محیط را کم تر کنید کیفیت تصویر بهتر خواهد بود. 
نکته بسیار مهم دیگر در پروژکتورهای سینمای خانگی توانایی نمایش سیاهی یا Black Level است. اگر تصویری کاملا سیاه را به پروژکتور متصل کنیم تصویر تشکیل شده روی پرده سیاه مطلق نیست و همیشه سطحی از خاکستری وجود دارد. هرچه پروژکتور بتواند سیاهی را بیشتر نمایش دهد بهتر است و سطح تاریکی بهتری دارد. هر چه سطح تاریکی بهتر باشد تصویر بهتر دیده می شود. این پروژکتور سطح تاریکی بسیار خوبی را به نمایش می گذارد و از این جهت نیز بسیار تواناست.
در این سایت مقاله مفیدی در مورد انتخاب پروژکتورهای سینمای خانگی وجود دارد. 

شدت نورانیت تصویر 
شدت نورانیت تولید توسط پروژکتورها با واحدی به نام Lumens شناخته می شود. هر چه این مقدار بیشتر باشد تصویر تولیدی پر نور تر است. شدت نورانیت این پروژکتور 1500 Lumens  است. شاید برای کسانی که با این کمیت آشنائی دارند در ابتدا مقداری کم به نظر برسد ولی این چنین نیست. پروژکتورهای سینمای خانگی که برای نمایش فیلم ساخته می شوند عموما شدت نورانیت بالائی ندارند. دلیل این امر این است که با بالا رفتن نورانیت تصویر سطح سیاهی تصویر و کنتراست تصویر نیز کاهش می یابد. و چون این دو کمیت در نمایش فیلم بسیار حیاتی هستند اولویت با آنهاست. همچنین در محیطی که نورهای جانبی وجود نداشته باشد این شدت نورانیت کاملا کافی است. شدت نور بیش از حد باعث صدمه به چشم نیز می شود. با چنین شدت نوری حتی می توان تصاویری تا قطر 300 اینچ یا 7.5 متر نیز تولید کرد. البته در محیطهای کاملا تاریک همانند سالن های سینما.

زوم اپتیکال و سیستم اپتیکی پروژکتور 
این پروژکتور دارای ضریب بزرگنمائی 2.1 برابر است. فوکوس و زوم نیز از نوع الکتریکی بوده و بدون دخالت دست می توان آنها را تنظیم کرد. این رنج قوی از بزرگنمائی این امکان را به شما می دهد که ار فاصله ای ثابت از پرده تصاویری با ابعاد متفاوت ایجاد کنید و نیازی با عقب و جلو بردن خود دستگاه نیست. 
نسبت بزرگنمائی یا Throw Ratio در این پروژکتور بین 1.38 تا 2.83 است. اما نسبت بزرگنمائی یا Throw Ratio چیست؟
نسبت بزرگنمائی حاصل تقسیم فاصله لنز پروژکتور تا پرده به طول تصویر ایجاد شده روی پرده است. هر چه این عدد کوچکتر باشد تصویر تولید شده به ازای فاصله ای مشخص بزرگتر است. 
مثلا کمینه مقدار نسبت بزرگنمائی در این پروژکتور که برابر 1.38 است به این معنی است که مثلا اگر فاصله پرده تا لنز پروژکتور 1.38 متر باشد تصویر ایجاد شده روی پرده 1 متر طول خواهد داشت. 
شکل زیر نسبت بزرگنمائی را بهتر نمایش می دهد. 


نسبت بزرگنمائی حاصل تقسیم d بر w است.
با استفاده از این کمیت می توانید به راحتی ابعاد تصویر را برای فاصله ای مشخص محاسبه کنید. البته با وجود زوم اپتیکال بسیار قوی این پروژکتور مشکلی از بابت ایجاد تصویر با اندازه دلخواه نخواهید داشت.

سیستم اپتیکی این پروژکتور همچنین دارای قابلیت Lens Shift  است. این قابلیت این امکان را می دهد که بدون بالا و پائین و یا چپ و راست بردن پروژکتور تصویر را در راستای عمودی و افقی حرکت دهیم. این ویژگی مخصوصا در هنگام نصب پروژکتور بسیار کارآیی دارد و می توان توسط آن تصویر را دقیقا با پرده تراز کرد. 

شکل فوق قابلیت Lens Shift را نشان می دهد. 

نمایش 3 بعدی 
این پروژکتور قابلیت نمایش فیلم های 3 بعدی را دارا می باشد. عینک ها باید به طور جداگانه تهیه شوند. 

نتیجه گیری نهائی 
پروژکتوری با کیفیت نمایش 4K و نسبت کنتراست بسیار بالا مناسب جهت سینمای خانگی. قیمت این دستگاه بدون شک بالاست ولی همچنان در مقایسه با پروژکتورهای 4K قیمت معقولی دارد.
 
مشخصات فنی
مدل Sony VPL-VW320ES
رزولوشن4096X2160 - 4K
تکنولوژی نمایشSXRD
روشنائی1500 Lumens
نسبت کنتراست200000:1
ضریب بزرگنمائی ( زوم )2.1 برابر
نسبت بزرگنمائی( Throw ratio)1.38-2.83
عمر لامپ6000 ساعت
خارج محور بودن تصویر (Projection Offset)عمودی 85+ درصد تا 80- و افقی 31+/- درصد
نوع ارتباطHDMI , LAN , USB
ابعاد496X202X464 میلی متر
وزن14 کیلوگرم
لوازم جانبیریموت کنترل و کابل برق و باتری ریموت

نوشتن نقد و نظر

پروژکتور Sony VPL-VW320ES

پروژکتوری حرفه ای جهت نمایش فیلم با کیفیت 4096X2160 پیکسل (4K) , کنتراست بسیار بالا (200000:1) و قابلیت نمایش 3D و زوم اپتیکال بسیار قوی و بسیاری قابلیت های حرفه ای دیگر

نوشتن نقد و نظر

 
نظظرات:(0)

تاکنون هیچ نقدی از طرف کاربران نوشته نشده.

30 محصول دیگر در این دسته بندی قرار دارد:

مقایسه 0

No products

To be determined Shipping
لطفا تماس بگیرید Total

Check out