ویدئو پروژکتورها ابزارهای بسیار جالبی هستند و می توانند تصویر را روی پرده در اندازه های مختلف نمایش دهند. در سال های اخیز به واسطه رشد تکنولوژی و سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری فعالیت های بسیار جالبی در زمینه ویدئو پروژکتورها صورت گرفته است و ما توانائی انجام این شکل از فعالیت ها را که بعضی از آنها در ایران برای اولین بار انجام گرفته است داریم و شما می توانید در امور تبلیغاتی و چنین مواردی از ما مشاوره بگیرید و پروژه های خود را به ما بسپارید.

ویدئو پروژکتورها به واسطه اینکه تصویرشان می توان روی سطوح مختلفی تشکیل شود قابلیت های فراوانی پیدا می کنند که برخی از آنها عبارت اند از :

1. Multi Projection

2. Video Mapping

Multi Projection  یعنی کنار هم قرار دادن چندین پروژکتور و تاباندن تصویر آنها روی سطحی مشخص و سپس یکی کردن تصویر حاصل از آنها برای ایجاد تصاویری پرنورتر و با رزولوشن بسیار بیشتر. مثلا فرض کنید 4 پروژکتور با رزولوشن FHD یا همان 1920X1080 را که شدت روشنائی هر کدام نیز 4000 Lumens است کنار هم قرار دهیم. ترتیب قرار دهی مثلا می تواند به صورت آرایه ای 2X2 باشد. خروجی تصویر بسیار جالب خواهد بود. شدت روشنائی 4 پروژکتور با هم جمع شده و شدت تصویری برابر 16000 Lumens را ایجاد می کنند. همچنین پیکسل ها نیز با هم جمع شده و رزولوشن بسیار بالا ئی در حدود 3800X2100 پیکسل را تشکیل می دهند. شکل زیر این موضوع را بهتر نشان می دهد.

همانطور که در شکل فوق ملاحظه می کنید 4 پروژکتور در کنار هم تصویری با شدت روشنائی بیشتر و رزولوشن بالاتر تشکیل می دهند. اما این امر چگونه امکان پذیر است؟

پروژکتورها باید تصویرشان با یکدیگر مقداری همپوشانی یا Overlap داشته باشد. این همپوشانی باعت می شود بتوان تصویر 4 پروژکتور را یکی کرد. لازم به یادآوری است که ترتی قرار گرفتن پروژکتور ها و همچنین تعداد آنها می تواند به دلخواه تغییر کنید و چینش 2X2 در اینجا صرفا یک مثال است.

برای اینکه تصویر 4 پروژکتور یکپارچه و واحد دیده شود لازم است 2 پروسه نرم افزاری خاص روی تصویر هر پروژکتور انجام شود.

1. Warping

2. Edge Blending

در مرحله Warping پروژکتورها از دیدگاه هندسی تصویرشان دچار تغییر می شود و متناسب با سطح تغییرات لازم اعمال می شود. در مرحله Edge Blending  شدت نورانیت 4 پروژکتور مخصوصا در نقاط همپوشانی یکی شده و تصویری واحد به دست می آید.

نکته بسیار جالب در مورد این تکنولوژی این است که سطحی که تصویر روی آن تشکیل می شود لازم نیست تخت باشد. سطوح خمیده نیز می توانند در این تکنولوژی مورد استفاده قرار گیرند. این ویژگی کاربرد این تکنولوژی را امروزه بسیار گسترده کرده است. از سینماهای خیمده گرفته تا سینماهای 3 بعدی تا شبیه سازهای نظامی و آموزشی و یا اتاق های کنترل می توانند از جمله کاربردهای این تکنولوژی باشند.

در تصاویر زیر نمونه ای از کاربردهای این تکنولوژی را ملاحظه می کنید.

تصویر فوق یک شبیه ساز نظامی را که توسط سیستم Multi Projector  ساخته شده است را نشان می دهد.

تصویر فوق نمائی بسیار زیبا از یک موزه را که توسط تکنولوژی Multi Projection ایجاد شده نمایش می دهد.

نمائی دیگر از یک موزه که توسط این تکنولوژی فضائی بسیار زیبا ایجاد شده است.

شبیه ساز پرواز با استفاده از تکنولوژی Multi Projector

یکی دیگر از کاربردهای بسیار جالب سیستم های چند پروژکتوری سینماهای کروی و آسمان نماهای دیجیتال است. ساختاری کروی شکل و توخالی را تصور کنید که افزاد داخل آن قرار می گیرند و تصویر آسمان روی سطح داخلی این نیم کره توخالی تشکیل می شود و آسمان شب با تمام زیبائی هایش شبیه سازی می گردد. به چنین سیستمی آسمان نمای دیجیتال  یا Digital Planetarium گفته می شود. آسمان نماهای دیجیتال همچنین قابلیت پخش فیلم های کروی یا Full Dome را دارند. این فیلم ها در فضائی کروی پخش می شود و ساختاری بسیار جذاب ایجاد می نماید.

تشکیل تصویر توسط چندین پروژکتور روی نیم کره ای تو خالی

2. Video Mapping

از آنجا که پروژکتور توانائی تشکیل تصویر روی هر سطحی را دارد توسط این ویژگی می توان کارهای بسیار جالبی انجام داد. مثلا می توان روی یک سطح مشخص از یک ساختمان گرفته تا یک خودرو توسط پروژکتور نور تاباند و تصاویری متناسب با آن سطح هندسی تولید کرد و جلوه های بصری بسیار جالبی را ایجاد نمود. امروزه این کار توسط ساختمان های بزرگ بسیار رایج است و تصاویری بسیار هیجان انگیز ایجاد می شود.

همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می کنید چندین پروژکتور روی ساختمانی عظیم تشکیل تصویر داده اند و نمائی بسیار جالب را ایجاد کرده اند. این تصاویر ثابت و ایستا نبوده و حالت داینامیک و پویا دارند و نماهای بسیار جالبی را می توان توسط این تکنولوژی ایجاد کرد.


مقایسه 0

No products

To be determined Shipping
لطفا تماس بگیرید Total

Check out